کابین آسانسور چه ویزگی هایی باید داشته باشد ؟

کابین محفظه ای است که مسافر یا بار یا هر دو را در خود جای داده و حمل می نماید و از سه قسمت عمده تشکیل شده است.

– چارچوب که اصطلاحا « یوک » نامیده می شود. که این چارچوب خود به چند بخش از جمله به یوک بالا ( cross – head ) و یوک پایین (planker) تقسیم می شود.

– سکو که مسافرین و یا بار بر روی آن قرار می گیرند.

– دیواره ها که به عنوان حفاظ بکار می روند.

– وجود درب برای کابین طبق استاندارد اغلب کشورها اجباری است.

نقش عمده درب کابین حفاظت از مسافرین است تا احتمالا با دیواره چاه به هنگام حرکت کابین برخورد نکنند.

یوک خودشامل سه بخش یوک بالا، ستونهای کناری و یوک زیرین می باشد.

در آسانسورهای کششی ممکن است سیم بکسلها بطور مستقیم به شاسی متصل شوند و یا پس از پیچیدن به دور فلکه هرزگرد روی کابین یا زیر آن که به پوک متصل هستند، به کابین ارتباط پیدا کنند.

کابین آسانسور

کفشک های لغزشی یا غلتکی در چهار گوشه کابین روی پوکها تعبیه می گردند تا کابین را در طول ریل های راهنما هدایت کنند.

ساختار یوک نه تنها از نظر قدرت آن مهم است بلکه تنظیم آن باید به گونه ای باشد که از انحراف، به ویژه در هنگام استفاده از کفشکهای غلطکی مصون بماند. انحراف و کج شدن بوکها پس از ساخت آنها ایجاد مشکل می کند ولی رفع اشکال فوق هر چند سخت خواهد بود ولی غیر ممکن نیست، و لذا لازم است که اجزاء نصب پوکها از دقت خاصی برخوردار باشد.

بدنه کابین از جنس ورق فولادی بضخامت حداقل ۱٫۵ میلی متر و کف و سقف آن حداقل ۲ میلی متر می باشد بدنه به صورت لته های به عرض ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر و به طول ارتفاع کابین ساخته، به یکدیگر پیچ و مهره می شوند.لبه لته ها حداقل به اندازه ۳٫۵ سانتی متر برگشته تا ضمن امکان پیچ و مهره نمودن آنها به یکدیگر باعث تقویت بدنه نیز شود. ارتفاع مفید کابین حداقل ۲ متر می باشد.

ابعاد کابین آسانسور با توجه به سطح مورد نیاز بار با نفر از جداول استاندارد استخراج می شود. در آسانسورهای خاص مانند خودروبر تخت بر، برانکاردبر و یا ویلچربر، کابین جهت ورود تجهیزات به داخل آن دارای ابعاد خاصی است که باید رعایت شود. البته پیش از ساخت کابین باید ابعاد داخل چاه آسانسور کاملا بررسی و اندازه گیری شود. سپس ابعاد نهایی کابین آسانسور محاسبه گردد. حدفاصل بین بدنه کابین و سطح داخلی دیواره چاه آسانسور حداکثر ۵ سانتی متر و حداقل دو سانتی متر در اندازه گیری ها باید مدنظر قرار گیرد.

علت ساخت بدنه به صورت قطعات کوچکتر جهت امکان سهولت نصب و مونتاژ ان در داخل چاه و همچنین باز کردن و دمونتاز آن از داخل چاه میباشد.

طبق استاندارد ۸۱- EN سقف کابین باید به نحوی ساخته شود که حداقل بنوائد وزن دو نفر را بدون انحراف دائمی در آن تحمل کند.

کف کابین از ورق فولادی است که ممکن است جهت کاهش سر و صدا از مقداری چوب نیز در آن بکار رود. روی کف جهت تزئینات داخل کابین از سنگ گرانیت، سرامیک و با کف پوشش ضد خش و در کابین های خودرو بر از ورق آجدار با نظر معمار طراح با کارفرما به صورت سلیقه ای استفاده می شود.

بدنه کابین نیز با توجه به کاربری آسانسور می تواند از پوشش های فرمیکا یا استیل روی تخته های نئوپان تزئین گردد.

حد فاصل کابین آسانسور و یوک بخصوص در آسانسورهای مسافربر با قطعات ارتجاعی از جمله فنر یا نوع لاستیکی آن جهت جلوگیری از انتقال ارتعاشات به هنگام حرکت آسانسور و نیز در زمان توقف با شروع به کار آن مورد استفاده قرار می گیرد. در آسانسورهای مخصوص حمل کالا وسایل ارتجاعی فوق حذف می شوند زیرا نکته مهم محکم بودن کف کابین است تا بتواند نیروهای وارده به آن را که از طرف بار آسانسور وارد می شود، تحمل کند.

در آسانسورها فرض بر این است که بار، حداکثر با ظرفیت بیش از ۲۵ درصد در هر بارگیری وارد کابین آسانسور نمی گردد اما در آسانسورهای باری به خصوص خودرو بر ممکن است مجموع خودرو و بار از حداکثر بار مجاز که کابین برای آن طراحی شده است، فراتر رود.

 

 

کابین آسانسور
لذا در آسانسورهای که لیفت تراک وارد کابین شده و بار را تخلیه می کند همواره وزن لیفتراک را نیز در محاسبات طراحی کابین منظور می کنند.

کف کابین باید تا حدی بارگیری شود که بدون اعمال نیروهای زیاد به کفشک های راهنما کابین در مرکز ثقل خود به صورت آویزان و معلق باقی بماند و این ویژگی به عنوان بالانس کردن در حالت سکون شناخته می شود. در آسانسورهایی که از کفشک های راهنما نوع غلتکی استفاده می شود این غلتکها در معرض نیروهای بزرگی قرار می گیرند و ممکن است دچار مشکل شوند و لذا بالانس بودن کابین در مرکز ثقل خود از اهمیت خاصی برخوردار است. در آسانسورهای پانورامیک، بخشی از دیواره چاه و کابین شیشه ای است و هدف از این نوع آسانسورها در داخل ساختمان و یا خارج از آن، جابه جایی ایمن همراه با مشاهده مناظر در مدت جابه جایی است. کابین را می توان با دیوارها، دربها و کف شیشه ای تولید کرد که شیشه و شکل آن با توجه به نظر مهندس معمار یکی از عناصر معماری است که به شکل های مختلف با توجه به سطح و نوع کاربری ساختمان می تواند ساخته شود. حداقل ضخامت شیشه (لمینیت) ۱۱ میلی متر باید در نظر گرفته شود.

آناج پله  | تولید کننده انواع بالابر در ایران | صندلی الکتریکی پله رو | بالابر کششی | آسانسور | صندلی پله رو | بالابر پله | معلول بر | آسان رو پله

بالابر صندلی الکتریکی پله رو بالابر کششی آسانسور صندلی پله رو بالابر پله معلول بر آسان رو پله اسانسور پله رو پله رو برقی صندلی پله پیما قیمت بالابر پله رو بالابر پله چرخشی صندلی پله رو دستگاه پله رو پله رو ایستاده بالابر پله قابل حمل قیمت بالابر پله چرخشی بالابر پله اپارتمان بالابر پله دستی فیلم بالابر پله بالابر ویلچر پله بالابر پله ای پیچشی بالابر پله رو بالابرمغازه بالابرفروشگاه بالابر هیدرولیک بالابر گیربکسی معلول بر کششی بالابر ساختمانی معلول بر معلول بر هیدرولیکی بالابر مغازه معلولبر

با تلفن همراهتان اسکن کنید!

 

تماس با شرکت آناج پله

  • آدرس : ایران - تهران - میدان آزادی خیابان آیت الله سعیدی – میدان فتح بعد از پل شیرپاستوریزه – فتح سیزدهم-پلاک ۴۶-پاساژ پایتخت-طبقه اول-واحد ۴۸B
  • 02166681066
  • 09122208163
  • info@anajpele.com